Cypress Semiconductor Corp CY8C21001-24PVXI
Part No.:
CY8C21001-24PVXI
Package:
56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C21001-24PVXI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 56SSOP
Shipping
Inventory:158
Comments
CY8C21001-24PVXI Specifications
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
26
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 28x8/10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)