Infineon Technologies CY8C21312-12PVXE
Part No.:
CY8C21312-12PVXE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Comments
CY8C21312-12PVXE Specifications
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PSOC™1 CY8C21xxx
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Speed:
12MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)