Cypress Semiconductor Corp CY8C21334-12PVXE
Part No.:
CY8C21334-12PVXE
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C21334-12PVXE.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Comments
CY8C21334-12PVXE Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PSOC®1 CY8C21xxx
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
12MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 28x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)