Infineon Technologies CY8C21334-24PVXAT
Part No.:
CY8C21334-24PVXAT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C21334-24PVXAT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Comments
CY8C21334-24PVXAT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PSOC™1 CY8C21xxx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Verified
Core Processor:
M8C
Core Size:
8-Bit
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 28x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)