Cypress Semiconductor Corp CY8C21512-12PVXE
Part No.:
CY8C21512-12PVXE
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C21512-12PVXE.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
Shipping
Inventory:962
Comments
CY8C21512-12PVXE Specifications
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Speed:
12MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)