Cypress Semiconductor Corp CY8C22345H-24PVXA
Part No.:
CY8C22345H-24PVXA
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Microcontrollers
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C22345H-24PVXA.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Shipping
Inventory:330
Comments
CY8C22345H-24PVXA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PSOC®1 CY8C22xxx
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
M8C
Core Size:
8-Bit
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 3x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)