Cypress Semiconductor Corp CY8C24423A-24LTXI
Part No.:
CY8C24423A-24LTXI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Microcontrollers
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C24423A-24LTXI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN
Shipping
Inventory:148
Comments
CY8C24423A-24LTXI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package/Case:
32-UFQFN Exposed Pad
Series:
PSOC®1 CY8C24xxx
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
M8C
Core Size:
8-Bit
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
4KB (4K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 10x14b; D/A 2x9b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)