Infineon Technologies CY8C24894-24LFXA
Part No.:
CY8C24894-24LFXA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C24894-24LFXA.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56QFN
Comments
CY8C24894-24LFXA Specifications
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
56-VFQFN Exposed Pad
Series:
PSOC™1 CY8C24xxx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O:
49
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 48x14b; D/A 2x9b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)