Infineon Technologies CY8C27243-12PVXE
Part No.:
CY8C27243-12PVXE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C27243-12PVXE.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
Comments
CY8C27243-12PVXE Specifications
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PSOC™1 CY8C27xxx
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Speed:
12MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 4x14b; D/A 4x9b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)