Cypress Semiconductor Corp CY8C27243-24SXI
Part No.:
CY8C27243-24SXI
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C27243-24SXI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Shipping
Inventory:407
Comments
CY8C27243-24SXI Specifications
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PSOC®1 CY8C27xxx
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 4x14b; D/A 4x9b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)