Cypress Semiconductor Corp CY8C28452-24PVXI
Part No.:
CY8C28452-24PVXI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CY8C28452-24PVXI.pdf
Description:
M8C SERIES MICROCONTROLLER IC 8-
Shipping
Inventory:572
Comments
CY8C28452-24PVXI Specifications
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PSOC®1 CY8C28xxx
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Speed:
24MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 4x14b; D/A 4x9b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)