Renesas Electronics Corporation D12350F20
Part No.:
D12350F20
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
128-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D12350F20.pdf
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP
Comments
D12350F20 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
128-BFQFP
Series:
H8® H8S/2300
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
SCI, SmartCard
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
87
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)