Renesas D12363VTE33V
Part No.:
D12363VTE33V
Manufacturer:
Renesas
Category:
Microcontrollers
Package:
120-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 120TQFP
Shipping
Inventory:461
Comments
D12363VTE33V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Renesas
Package/Case:
120-TQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SCI, SmartCard, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
83
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x10b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)