Renesas D12390F20IV
Part No.:
D12390F20IV
Package:
128-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D12390F20IV.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 128QFP
Shipping
Inventory:299
Comments
D12390F20IV Specifications
Package/Case:
128-BFQFP
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
32-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
SCI, SmartCard, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
87
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)