Renesas D12670VFC33V
Part No.:
D12670VFC33V
Package:
144-BFQFP
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144QFP
Shipping
Inventory:127
Comments
D12670VFC33V Specifications
Package/Case:
144-BFQFP
Core Processor:
H8S/2600
Core Size:
16-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
IrDA, SCI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
103
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b SAR; D/A 4x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)