E-Switch D16EER2HREDRED
Part No.:
D16EER2HREDRED
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16EER2HREDRED.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Comments
D16EER2HREDRED Specifications
Circuit:
DPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Mushroom
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C