E-Switch D16EES110BLU
Part No.:
D16EES110BLU
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16EES110BLU.pdf
Description:
Switches
Comments
D16EES110BLU Specifications
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Blue
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C