E-Switch D16EES22FGRNGRN
Part No.:
D16EES22FGRNGRN
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16EES22FGRNGRN.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Comments
D16EES22FGRNGRN Specifications
Circuit:
DPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Square, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
Neon, Green
Illumination Voltage (Nominal):
110 VAC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C