E-Switch D16EET12JREDREDFLAT
Part No.:
D16EET12JREDREDFLAT
Description:
SWITCH PB DPDT 8A 125V
Comments
D16EET12JREDREDFLAT Specifications
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C