E-Switch D16OAR11HGRNGRNCONCAVELE
Part No.:
D16OAR11HGRNGRNCONCAVELE
Description:
SWITCH PB SPDT 8A 125V
Comments
D16OAR11HGRNGRNCONCAVELE Specifications
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C