E-Switch D16OAR11JREDRED
Part No.:
D16OAR11JREDRED
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16OAR11JREDRED.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Comments
D16OAR11JREDRED Specifications
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C