E-Switch D16OAS22JREDRED
Part No.:
D16OAS22JREDRED
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16OAS22JREDRED.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Comments
D16OAS22JREDRED Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
D16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C