E-Switch D16OAT12
Part No.:
D16OAT12
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16OAT12.pdf
Description:
SWITCH PB DPDT 8A 125V
Comments
D16OAT12 Specifications
Type:
Standard
Circuit:
DPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C