E-Switch D16OAT12BWHT
Part No.:
D16OAT12BWHT
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16OAT12BWHT.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Comments
D16OAT12BWHT Specifications
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal):
14 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C