E-Switch D16OAT12JGRNGRN
Part No.:
D16OAT12JGRNGRN
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16OAT12JGRNGRN.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Comments
D16OAT12JGRNGRN Specifications
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C