E-Switch D16OAT130WHT
Part No.:
D16OAT130WHT
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D16OAT130WHT.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V
Comments
D16OAT130WHT Specifications
Type:
Standard
Circuit:
3PDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Color - Actuator/Cap:
White
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C