Renesas Electronics Corporation D6417709SF100B
Part No.:
D6417709SF100B
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
208-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D6417709SF100B.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP
Shipping
Inventory:179
Comments
D6417709SF100B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
208-LQFP
Series:
SuperH® SH7700
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
SH-3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
100MHz
Connectivity:
EBI/EMI, FIFO, IrDA, SCI, SmartCard
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Number of I/O:
96
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.55V ~ 1.95V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)