Renesas Electronics Corporation D64F3337YFLH16V
Part No.:
D64F3337YFLH16V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
80-BQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.D64F3337YFLH16V.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80QFP
Shipping
Inventory:153
Comments
D64F3337YFLH16V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
80-BQFP
Series:
H8® H8/300
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8/300
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
Host Interface, I2C, SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
74
Program Memory Size:
60KB (60K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)