Renesas Electronics Corporation DF2112RVLP25HV
Part No.:
DF2112RVLP25HV
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
145-TFLGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2112RVLP25HV.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 145TFLGA
Comments
DF2112RVLP25HV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
145-TFLGA
Series:
H8® H8S/2100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
FIFO, I2C, LPC, SCI, SmartCard
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
112
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)