Renesas Electronics Corporation DF2116VT20MV
Part No.:
DF2116VT20MV
Package:
144-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2116VT20MV.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144TQFP
Shipping
Inventory:228
Comments
DF2116VT20MV Specifications
Package/Case:
144-TQFP
Series:
H8® H8S/2100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, LPC, SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
112
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)