Renesas Electronics Corporation DF2117RVLP20DHV
Part No.:
DF2117RVLP20DHV
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
145-TFLGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2117RVLP20DHV.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 160KB FLSH 145TFLGA
Comments
DF2117RVLP20DHV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
145-TFLGA
Series:
H8® H8S/2100
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2600
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
FIFO, I2C, LPC, SCI, SmartCard
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
112
Program Memory Size:
160KB (160K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)