Renesas Electronics Corporation DF2142FA20
Part No.:
DF2142FA20
Package:
100-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2142FA20.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP
Shipping
Inventory:154
Comments
DF2142FA20 Specifications
Package/Case:
100-BFQFP
Series:
H8® H8S/2100
Core Processor:
H8S/2000
Speed:
20MHz
Connectivity:
IrDA, SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
73
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)