Renesas Electronics Corporation DF2148RTE20IV
Part No.:
DF2148RTE20IV
Package:
100-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2148RTE20IV.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Comments
DF2148RTE20IV Specifications
Package/Case:
100-TQFP
Series:
H8® H8S/2100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Core Processor:
H8S/2000
Speed:
20MHz
Connectivity:
Host Interface, I2C, IrDA, SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
74
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)