Renesas Electronics Corporation DF2215BR16V
Part No.:
DF2215BR16V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
112-LFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2215BR16V.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112BGA
Shipping
Inventory:308
Comments
DF2215BR16V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
112-LFBGA
Series:
H8® H8S/2200
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
SCI, SmartCard, USB
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
68
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)