Renesas Electronics Corporation DF2215TUTE24V
Part No.:
DF2215TUTE24V
Package:
120-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2215TUTE24V.pdf
Description:
MICROCONTROLLER, 16-BIT, FLASH,
Shipping
Inventory:681
Comments
DF2215TUTE24V Specifications
Package/Case:
120-TQFP
Series:
H8® H8S/2200
Core Processor:
H8S/2000
Speed:
24MHz
Connectivity:
SCI, SmartCard, USB
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
68
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)