Renesas Electronics Corporation DF2238BFA13
Part No.:
DF2238BFA13
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
100-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF2238BFA13.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
Shipping
Inventory:783
Comments
DF2238BFA13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
100-BFQFP
Series:
H8® H8S/2200
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
13MHz
Connectivity:
I2C, SCI, SmartCard
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
72
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)