Renesas Electronics Corporation DF2628FA24JQS
Part No.:
DF2628FA24JQS
Package:
100-BFQFP
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Comments
DF2628FA24JQS Specifications
Package/Case:
100-BFQFP
Series:
H8® H8S/2600
Core Processor:
H8S/2600
Speed:
24MHz
Connectivity:
CANbus, SCI, SSU
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
59
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)