Renesas Electronics Corporation DF3026X25V
Part No.:
DF3026X25V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
100-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF3026X25V.pdf
Description:
MICROCONTROLLER, 16-BIT, FLASH,
Shipping
Inventory:265
Comments
DF3026X25V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
100-TQFP
Series:
H8® H8/300H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8/300H
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
SCI, SmartCard
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)