Renesas Electronics Corporation DF3062RXI20V
Part No.:
DF3062RXI20V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF3062RXI20V.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 512KB FLASH
Shipping
Inventory:204
Comments
DF3062RXI20V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
H8® H8/300H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8/300H
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)