Renesas DF38002H10V
Part No.:
DF38002H10V
Manufacturer:
Renesas
Category:
Microcontrollers
Package:
64-BQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DF38002H10V.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFP
Comments
DF38002H10V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Renesas
Package/Case:
64-BQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8/300L
Core Size:
8-Bit
Speed:
10MHz
Connectivity:
SCI
Peripherals:
LCD, PWM, WDT
Number of I/O:
39
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)