CIT Relay and Switch DH221NBSB24
Part No.:
DH221NBSB24
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DH221NBSB24.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 125V
Comments
DH221NBSB24 Specifications
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C