CIT Relay and Switch DH251NBSB12
Part No.:
DH251NBSB12
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DH251NBSB12.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 125V
Comments
DH251NBSB12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
DH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C