CIT Relay and Switch DH252NBSG12
Part No.:
DH252NBSG12
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DH252NBSG12.pdf
Description:
SWITCH PB 4PST-2NO/2NC 2A 125V
Comments
DH252NBSG12 Specifications
Circuit:
DPST-NO/NC
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C