CIT Relay and Switch DHU251NBSG24A
Part No.:
DHU251NBSG24A
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DHU251NBSG24A.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 16A 125V
Comments
DHU251NBSG24A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
DHU
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
16A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110"/0.187"
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C