CIT Relay and Switch DHU251NBSR24A
Part No.:
DHU251NBSR24A
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DHU251NBSR24A.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 16A 125V
Comments
DHU251NBSR24A Specifications
Current Rating (Amps):
16A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110"/0.187"
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C