Analog Devices Inc./Maxim Integrated DS2250-64-16
Part No.:
DS2250-64-16
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Microcontrollers
Package:
40-SIMM
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DS2250-64-16.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB NVSRAM 40SIMM
Comments
DS2250-64-16 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
40-SIMM
Series:
DS225x
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
SIO, UART/USART
Peripherals:
Power-Fail Reset, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
NVSRAM
EEPROM Size:
RAM Size:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.75V ~ 5.25V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)