Analog Devices Inc./Maxim Integrated DS5002FMN-16
Part No.:
DS5002FMN-16
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Microcontrollers
Package:
80-BQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DS5002FMN-16.pdf
Description:
IC MCU 8BIT EXTRNL NVSRAM 80QFP
Comments
DS5002FMN-16 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
80-BQFP
Series:
DS500x
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SIO, UART/USART
Peripherals:
Power-Fail Reset, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
External
Program Memory Type:
NVSRAM
EEPROM Size:
RAM Size:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)