Microchip Technology DSPIC30F2011-20I/P
Part No.:
DSPIC30F2011-20I/P
Package:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DSPIC30F2011-20I/P.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18DIP
Comments
DSPIC30F2011-20I/P Specifications
Package/Case:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
dsPIC™ 30F
Programmable:
Verified
Speed:
20 MIPS
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
12KB (4K x 24)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)