Microchip Technology DSPIC30F3010-30I/SP
Part No.:
DSPIC30F3010-30I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DSPIC30F3010-30I/SP.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 28SPDIP
Comments
DSPIC30F3010-30I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
dsPIC™ 30F
Programmable:
Verified
Speed:
30 MIPs
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
24KB (8K x 24)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 6x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)