Microchip Technology DSPIC30F3012T-20I/SO
Part No.:
DSPIC30F3012T-20I/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.DSPIC30F3012T-20I/SO.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 18SOIC
Comments
DSPIC30F3012T-20I/SO Specifications
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20 MIPS
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
24KB (8K x 24)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)